Intencje Mszalne

22 grudnia 2014 roku (Poniedziałek)

18.00 - + Krzysztof Rosiejka (int. od r. Józkowiaków, Adamków i Rebelków)…

 

23 grudnia 2014 roku (Wtorek)

18.00 - + Henryk Węclewski (int. od siostry Bożeny i siostrzenicy Marleny z r.)…

 

24 grudnia 2014 roku (Środa)

8.00 - zbiorowa z Nowenną do M. Bożej Nieustającej Pomocy z prośbą o zdrowie dla Wiktorii i dla Janusza, +Patryk Potocki, +Marian Szymkowiak (od r. Olgrzymków 2/2), +Jerzy Cypryan (od r.Szymkowiaków z ul.Osieckiej),+Irena Konarkowska (od r. Ignasiaków, Flisów i Wielińskich z Osieka), +Krzysztof Rosiejka (od Waldemara Pawełczyka z r.), +Paweł Bałoniak (od Dominika Nawrockiego z żoną i dziećmi), +Marianna Nawrot (od córki Danieli z mężem), +Henryk Węclewski (od r. Nagłych, Czesława Czaczyka z Wolicy Pustej i Dolatów z Czeszewa), +Czesław Sobkowiak (od sąsiadów: Stachowiaków i Halek), +Sylwester Chwiłkowski (od kuzyna Włodka z r. z Legnicy), +Pelagia Łączniak (od r. Florczaków i Krenc z Witaszyc)…

 

24/25 grudnia 2014 r. (Środa / Czwartek – Boże Narodzenie)

 

21.30 Pasterki za Parafian

 

24.00 Pasterki za Parafian…

 

8.00 - + Sylwester Chwiłkowski (int. od Anny i Łukasza Mańczak z dziećmi z Ostrzeszowa)…

 

9.30 - ++ Zofia i Józef (w 6 rocz. śm.) Wojtkowscy…

 

11.00 - ++Edward, Pelagia, Marianna, Antoni Kończal, +Irena Pietrzak, ++z r. Maćkowiaków, Budzyniów i Zimnych

 

26 grudnia 2014 roku (Piątek – II dzień Świąt) święto św. Szczepana, dkna i m.

 

8.00 - ++ Helena (w r.śm.), Stanisław Studzińscy, + Irena Mosiek, ++ Marianna, Franciszek Rzepka, + Jerzy Lajtgeber, + Franciszek Wieliński, + Lucyna Gaj, ++ z r. Frąckowiaków…

 

9.30 - ++ Rozalia, Franciszek, Albin, Robert Ignasiak, ++ Franciszka, Antoni, Jan, Zygmunt Banaszak, ++ Maria, Zygmunt Różańscy, + Dorota Nagła, + Józef Lisowski, + Kazimierz Szymbor, + Kubuś Jańczak, ++ Janina, Renata, Stanisław Stempińscy…

 

11.00 - ++Halina, Zygmunt (w 24 r.śm.),Stanisława, Marta, Jakub Baranek, ++Julianna, Jadwiga, Jan Musielak, ++Zofia, Stefan Pertek, +Barbara Nowaczyk,++sąsiedzi, siostry zak. i ks.prac. w n.Par.

 

27 grudnia 2014 roku (Sobota) święto św. Jana, ap. i ew.

17.00 - z podziękowaniem i prośbą w 18 rocznicę urodzin: Piotra, Pawła i Norberta…

18.30 - ++Maria, Jan Musiela i ++z r., ++Helena, Tadeusz Mezger, ++Antonina, Antoni Andrzejczak, ++Elżbieta, Jan Jędrzejczak, ++z r., ++Stanisława, Czesław Antoniewicz,++siostry zak. i ks.pr. w n.Par.

 

28 grudnia 2014 roku (Niedziela Świętej Rodziny)

 

8.00 - + Władysława Wawrzyniak - w 1 rocz. śm. (int. od kuzynki Danieli z r.)…

 

9.30 - z podziękowaniem i prośbą w 18 rocznicę urodzin Magdaleny - koncert kolęd po mszy

 

11.00 - ++Czesława,Teofil (w 3 r.śm.) Podemscy, ++Władysława,Ludwik,Maciej Łuczak i ++z r. /chrzest: Nina

 
Treść intencji należy zweryfikować, ewentualną niezgodność zgłosić natychmiast ks. Prob.

 

IV Niedziela Adwentu, 21 grudnia 2014 r.

2 Sm 7,1-5.8b-12.14a.16; Ps 89; Rz 16,25-27; Łk 1,26-38

Pan jest z Tobą!

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza
W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś między niewiastami>. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego te Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Wtedy odszedł od Niej anioł.

Rozważanie ks. Radosława
Pan Bóg dopomina się jedynie tego, co Mu się należy: „Czy ty zbudujesz mi dom na mieszkanie?”. Jakże słuszne pytanie, szczególnie w Adwencie, a może bardziej u jego schyłku. Pan Bóg tak wiele dla nasz uczynił i czyni, jak w życiu Dawida. Ale budowanie domu to coś więcej. Bóg chce mieć dom w nas. I obietnica, którą nam daje, jest zapewnieniem o nieśmiertelności. To zapewnienie realizuje się poprzez Jezusa, może bardziej poprzez przyjęcie Jezusa. I trzeba zdecydowanie od tego zaczynać. Za chwilę będziemy świętować Boże Narodzenie, pochylimy się nad niezwykłą tajemnicą Wcielenia, wywyższenia człowieczeństwa przez bóstwo. Bóg nas ciągle wybiera i prosi tylko o jedno: „Czy ty zbudujesz mi dom na mieszkanie?”.
Św. Paweł wychwala Boga, który jest wierny obietnicy, który ją objawia i realizuje w sposób konkretny, ukazując swoją mądrość. I tenże Bóg – jak mówi Apo stoł Narodów – „ma moc utwierdzić was zgodnie z Ewangelią”. Cóż mogą znaczyć te tajemnicze słowa dla nas, ludzi Adwentu? My raczej wolimy utwierdzać nasze racje i przekonania, a także przyzwyczajenia, niestety często niedobre. A tutaj Bóg może nas utwierdzić w sobie, to znaczy w miłości, w wolności, w wybraniu Jego. Potrzeba więc, by utwierdzić Ewangelię w nas, żeby nasze życie stało się rzeczywistą Ewangelią, czyli wyborem Boga. Bo do takiego wyboru się zbliżamy.
Pierwsze słowa dzisiejszej Ewangelii – Łukaszowej relacji o zwiastowaniu – mówią o tym, że „Bóg posłał anioła”. To znaczy, że On jest pierwszy. On nie zapomina o nikim, On ciągle pamięta, dlatego też posyła. Maryja przyjmuje z wiarą Boga, choć nie jest to łatwe. Jest pełna lęku i obaw, a jednak wypowiada słowa: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Amen, czyli „tak” powiedziane Bogu. Bóg zawsze potrzebuje naszej zgody, ale też zaw sze wychodzi z konkretną propozycją, z inicjatywą. I to jest największy dar tego Adwentu. Dar, którego nie wolno nie przyjąć. Maryja nam dzisiaj dodaje odwagi, abyśmy nie bali się zgody i posłuszeństwa.
Panie, który jesteś blisko, daj nam wiarę i ufność w Twoje Odwieczne Słowo. Spraw, by Ono się w nas poczęło i w nas narodziło! Przyjdź, Panie, bo czekamy! Przyjdź i nie zwlekaj! Pan jest blisko! Maranatha!

ks. Radosław Góralski

Wyszukiwanie

Msze św.

Msze w dni powszednie
według rozkładu,

w niedzielę
o 8:00, 9:30 i 11:00

Anioły

Widziałem
niebo otwarte
a w nim
aniołów miliony
wszyscy
odświętnie ubrani
szli trzymając
palmy w dłoni

Jeden rzekł do mnie:
chodź z nami
- dokąd
zapytałem onieśmielony

idziemy zanieść
kwiaty nadziei
białe szaty z palmami
tym wszystkim
którzy zginęli
tam gdzie słońce
wschodzi

 

...

Jestem zmęczony
nieustannym zmaganiem
z samym sobą
- ze swoim grzechem
brakuje mi cierpliwości
zrozumienia
że jestem cząstką wieczności
chciałbym pokoju w sercu
światła które pozwoli uwierzyć
że Bóg mnie kocha
takim jakim jestem
ale nie wiem
czy wytrzymam próbę czasu
jestem zmęczony
utrudzony wypatrywaniem
swojej MIŁOŚCI

A.D. 2007

 

Pomóż mi

Pomóż mi Boże
zamknąć w sobie
wszelkie pragnienia
abym Ci wierny był

pomóż iść na pustynię
język zakopać w piasku
żeby usechł bez wody
i zamilkł na zawsze

pomóż oczy zamknąć
w ciemnicy istnienia
niech zasną zmysły
wyobraźni i pożądliwości

pomóż mi Boże
stać się czystym

Kowel, maj 1996

 


br. Adrian Brzózka OFM