Intencje Mszalne

31 sierpnia 2015 r. (Poniedziałek)

18.30 - ++ Wiktoria (w rocz. śm.),Maciej Wielińscy, + Jan Roguszczak ++ Stanisława, Wojciech Nagli, ++ Maria, Ignacy Gendaszek, i ++ z rodz. Wielińskich, Roguszczaków i Śliwków, ++ siostry zakonne księża posługujący w naszej Parafii…

 

1 września 2015 roku (Wtorek) wspomn. św. Bronisławy, dz….

7.00 - ++ Janina (w 7 r.śm.), Jan, Stanisława, Jan Robakowscy, ++ Stanisława, Wojciech, Henryk Otto, + Kazimierz Miesiąc, ++ siostry zakonne i księża pracujący w naszej Parafii…

8.00 - Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego 2015/2016…

 

2 września 2015 roku (Środa)

18.30 – zbiorowa z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy z prośbą o zdr. dla Wiktorii,++Józefa, Michał Andrzejak, ++Teodora, Józef, Jerzy Kołodziejczak, +Bożena Markiewicz (w 3 r.śm.), ++Maria, Kazimierz Spyrzyńscy, +Eugeniusz Kaczmarek, +Patryk Potocki, +Bogdan Raczyński, +Janina Glapa, +Jerzy Cypryan, +Aurelia Kosmalska, +Pelagia Łączniak, +Alina Zenker (od szwagierki Janiny Zenker), +Andrzej Kuźmiński (od mamy), +Józef Kałużny (od Gertrudy Ogrodowskiej z dziećmi z Ostrzeszowa), +Józef Kwiatkowski(od r.Janickich z Chwałkowa),+Marian Matuszczak(od sąsiadów Kropskich) +Franciszek Matuszczak (od sąsiadów: Kropskich,Frankowiaków,Kaczmarków i Bierłów), +Helena Wieczorek (od r. Nagłych z WP, Czesława Czaczyka i r.Dolatów z Czeszewa),+Kazimiera Graczyk (od sąsiada Kowalczyka z r. z W.Pustej 2/2), +Kazimiera Brzęcka (od wnuczki Weroniki i wnuka Mariana), +Remigiusz Studziński (od Izabelii Szymendera z r. z Mieszkowa), +Władysław Mirowski (od Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Mieszkowa ½), +Mieczysława Wojcińska (od Ryszarda Dolaty z żoną z Jarocina), +Władysław Sobczak (od Violetty i Sławomira Grześkowiaków z Łobzowca), +Teresa Kmieciak (od r. Kowalczyków z ul.Dworcowej 2/2), +Janusz Mikołajczuk (od Mariusza Krajewskiego z r.), +Bronisława Malinowska (od Celiny Kaczmarek z r. z Wilkowyi ½), +Feliks Kaczmarek (od Bożeny Frankowiak z r.), +Czesława Geisler (od r. Leśniaków), +Teresa Muc (od szwagierki Teresy z r. ½), +Teresa Konarkowska (od Grażyny, Lidii i Zbigniewa Krajewskich z Leszna 2/2), +Zygmunt Grajek (od Ireny i Henryka Pawłowskich z dziećmi z Jarocina), +Gabriela Tadeuszak (od chrześniaka Rafała z żoną i córkami), +Pelagia Maciejewska (od Przemysława Maciejewskiego z r.), +Zofia Konarska (od Firmy Pogrzeb.„Jezierski” ½), +Józef Banaszak (od od bratowej Teresy), +Stanisław Kujawa (od sąsiadów Kowalskich i Nowaków), +Ewa Rapczyńska (od kuzyna Zenona z r.), +Stanisław Marchewka (od r. Krysiaków z Ostrowa Wlkp.), +Władysław Sobkowiak (od Łukasza Misiak z żoną i Antosiem)

 

3 września 2015 roku (I Czwartek) wspomn. św. Grzegorza Wiel., pap. i dK.

15.00 - + Stefan Menzel (z ok. Im.), ++ Zofia, Bronisław (w 1 rocz. śm.) Tłok, ++ z r. Sykułów, Kwiatkowskich i Nawrockich… OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA RODZINY RADIA MARYJA DO KALISZA

 

4 września 2015 roku (I Piątek)

16.00 - + Bronisława Malinowska - z ok. Imienin - (int. od córki Anny z synami)…

18.30 - ++ Rozalia, Franciszek, Robert, Albin Ignasiak, ++ Kubuś, Helena, Wincenty, Roman Jańczak, ++ Maria, Zygmunt Różańscy, + Dorota Nagła, + Zygmunt Banaszak…

 

5 września 2015 roku (I Sobota) LEDNICA SENIORA…wyjazd g. 9.00

19.00 - + Janina Robakowska (w 7 rocznicę śmierci) i ++ z rodziny…

 

6 września 2015 r. (Niedziela 22 Zw.) 9.45 - PIESZA PIELGRZYMKA DO KOLNICZEK

 

7.00 - + Zygmunt Grajek (int. od syna Czesława)…

 

8.00 - + Aleksy Maćkowiak i ++ z r. Maćkowiaków i Wolniaków…

 

9.00 - +Stanisław Lis (w 4 rocz. śm.), +Władysław Majusiak, ++ z r. Majusiaków i Lisów, ++ siostry zakonne i księża posługujący w naszej Parafii

 

 

Treść intencji należy zweryfikować, ewentualną niezgodność zgłosić natychmiast ks. Prob.

 

Dwudziesta druga niedziela zwykła, 30 sierpnia

Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.

Pwt 4, 1-2. 6-8; Ps 15; Jk 1, 17-18. 21b-22. 27; Jk 1, 18; Mk 7, 1-8. 14-15. 21-23

 

Z Ewangelii wg św.Marka
Zebrali się u Jezusa faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie umytymi rękami. Faryzeusze bowiem i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.
Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?».
Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przyka zanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji».
Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy i zrozumiejcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Wszystko to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

Rozważanie ks.Radosława

Dociera do nas tak wiele informacji, że nie wiemy często, kogo mamy słuchać, więc albo słuchamy wszystkich, albo nikogo. Dostaliśmy konkretne pouczenie, że tylko Bóg ma słowa życia wiecznego. Mądrość Bożych dróg wyraża się we wskazówkach, które otrzymujemy. Bóg zaprasza nas, abyśmy byli szczęśliwi, aby nam się dobrze powodziło. To konkretna droga, by słuchać Pana, żyć Jego pouczeniem według Jego zasad. Bóg jest bardzo blisko nas.

Jeśli szukamy źródła dobra, to słyszymy dzisiaj wyraźnie, że wszystko pochodzi od Boga, także nasze działania i dążenia. Bóg nigdy się nie zmienia. Wiemy, jak bardzo ważne jest to, by żyło w nas Jego słowo. Ale to jeszcze wciąż za mało, jak poucza nas dzisiaj św. Paweł. Trzeba, aby to słowo rodziło konkretny czyn dobra i miłości. Ważne są nie tylko słowa i deklaracje, ale przede wszystkim ręce wyciągnięte w stronę bliźniego, tak by być pomocą szczególnie dla tych, którzy sami sobie nie potrafią poradzić.

Często boimy się zła, tego z zewnątrz. A Bóg poucza nas w Jezusie Chrystusie, że bardziej powinniśmy się obawiać czegoś innego – tego, że nasze serce może stać się najgroźniejszym ogniskiem zła. Warto więc zacząć od siebie, od swojego wnętrza. Jezus wyraźnie nam dzisiaj mówi, że sami dla siebie możemy stać się największymi wrogami. Czyny, które rodzą się w sercu, zawierają prawdę o nas samych. Warto więc pracować nad swoim sercem, by nie psuło innych.

 

ks. Radosław Góralski

 

Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa.
św. Jana Paweł II

Wyszukiwanie

Msze św.

Msze w dni powszednie
według rozkładu,

w niedzielę
o 8:00, 9:30 i 11:00

 

Wskazania duszpasterskie na Wielki Post 2015 r..pdf (82717)

Anioły

Widziałem
niebo otwarte
a w nim
aniołów miliony
wszyscy
odświętnie ubrani
szli trzymając
palmy w dłoni

Jeden rzekł do mnie:
chodź z nami
- dokąd
zapytałem onieśmielony

idziemy zanieść
kwiaty nadziei
białe szaty z palmami
tym wszystkim
którzy zginęli
tam gdzie słońce
wschodzi

 

...

Jestem zmęczony
nieustannym zmaganiem
z samym sobą
- ze swoim grzechem
brakuje mi cierpliwości
zrozumienia
że jestem cząstką wieczności
chciałbym pokoju w sercu
światła które pozwoli uwierzyć
że Bóg mnie kocha
takim jakim jestem
ale nie wiem
czy wytrzymam próbę czasu
jestem zmęczony
utrudzony wypatrywaniem
swojej MIŁOŚCI

A.D. 2007

 

Pomóż mi

Pomóż mi Boże
zamknąć w sobie
wszelkie pragnienia
abym Ci wierny był

pomóż iść na pustynię
język zakopać w piasku
żeby usechł bez wody
i zamilkł na zawsze

pomóż oczy zamknąć
w ciemnicy istnienia
niech zasną zmysły
wyobraźni i pożądliwości

pomóż mi Boże
stać się czystym

Kowel, maj 1996

 


br. Adrian Brzózka OFM