Intencje Mszalne

 

29 marca 2015 roku (Niedziela Palmowa, Męki Pańskiej)

 

8.00 - + Janina Glapa (int. od córki Haliny z mężem)…

 

9.30 - ++ Janina, Walenty Wosińscy, ++ Marianna, Tomasz, Roman Hałas, + Krystyna Horszuk, + Bolesław Smolarek, + Waldemar Piskorski…

 

11.00 - + Norbert Piotr Królak (w 6 rocz. śm.), + Henryka Nowak, + Dorota Piętka, ++ z r. Mućkich, Przepiórów i w pewnej intencji

 

15.00 – Gorzkie Żale

 

30 marca 2015 roku (Wielki Poniedziałek)

18.30 - + Janusz Mikołajczuk (int od małżonki Marii)…

 

31 marca 2015 roku (Wielki Wtorek) wspomn. św. Scholiewicy

7.00 - ++ Marianna, Jan Musiela, ++ Helena, Tadeusz Mezger, ++ Marianna, Kazimierz, Leon Roszyk, ++ siostry zakonne i księża pracujący w naszej Parafii

 

1 kwietnia 2015 r. (Wielka Środa)

18.30 - zbiorowa z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z prośbą o zdrowie dla Wiktorii, +Patryk Potocki, +Jerzy Cypryan, +Anna Bagińska (od wnuków), +Jolanta Tomczak (od r. Stawickich z Tokarowa), +Krzysztof Rosiejka (od bratowej Katarzyny z synami), +Paweł Bałoniak (od r. Fingasów z Jaraczewa 2/2), +Marianna Nawrot (od wnuka Krzysztofa z żoną i dziećmi z Dobieszczyzny), +Henryk Węclewski (od r, Kropskich z Wolicy Pustej), +Sylwester Chwiłkowski (odr. Chwiłkowskich z Chlebowa), +Pelagia Łączniak (od r. Kołodziejczaków, Witkiewiczów i Przyborskich), +Aurelia Kosmalska (od r. Gryglów i Miklaszewskich), +Krzysztof Roguszczak (od r. Kubiaków z ul.Jarocińskiej), +Stanisława Szerle (od wnuka Dawida), +Józef Kwiatkowski (od r. Mieloszyków z Wolicy Pustej), +Marian Matuszczak (od teściów Żuberków), +Helena Wieczorek (od Józefa, Romana, Grzegorza, Marka Marzyńskich z rodzinami), +Kazimiera Graczyk (od właściciela i współpracowników sklepu”Bartek”), +Kazimiera Brzęcka (od sąsiadek Danuty Kowalczyk i Janiny Pietrowiak), +Remigiusz Studziński (od Darii i Szymona Stachowiaków z synami),+Władysław Mirowski (od r.Wyparło z Szypłowa), +Mieczysława Wojcińska (od r.Krysztofiaków),+Janina Glapa(od szwagierki Anieli z mężem z Hilarowa),+Władysław Sobczak (od kuzynki Krysi i Eugenii Głowackiej z r.), +Teresa Kmieciak (od r. Ochmanów i Nawrockich), Janusz Mikołajczuk (od Magdaleny i Grzegorza Jarmużów z dziećmi), +Czesław Gabryelczyk (od wnuka Adriana z żoną i córką)

 

2 kwietnia 2015 roku (Wielki Czwartek)

19.00 - EUCHARYSTIA OSTATNIEJ WIECZERZY:+Remigiusz Studziński (od licznych sąsiadów–osobna kartka)

 

3 kwietnia 2015 roku (Wielki Piątek)

15.00 – Koronka do Bożego Miłos.i Droga Krzyżowa

19.00 - NABOŻEŃSTWO WIELKIEGO PIĄTKU

 

4 kwietnia 2015 roku (Wielka Sobota)

od 8.00 do 18.00 - co godzinę święconka!

20.00 - MSZA ŚWIĘTA WIGILII PASCHALNEJ: z a P a r a f i a n

 

5 kwietnia 2015 roku (Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego)

 

6.00 - REZUREKCJA + Janusz Mikołajczuk (int. córki z Anny /Andzi/ z mężem i dziećmi)…

 

9.30 - z podziękowaniem i prośbą o zdrowie i Bożą opiekę dla całej rodziny…

 

11.00 - ++ Jadwiga, Ignacy Dobrowolscy, ++ Agnieszka, Kacper Majusiak, ++ Bożena, Jan Budzyńscy, +Beata Stamierowska, + ks. Edward, + ks. Eugeniusz

 

Treść intencji należy zweryfikować, ewentualną niezgodność zgłosić natychmiast ks. Prob.

 

Szósta niedziela Wielkiego Postu, 29 marca

Nie zasłoniłem mej twarzy przed zniewagami i opluciem

Iz 50, 4-7; Ps 22; Flp 2, 6-11; Mk 14, 1 – 15, 47

Męka Jezusa według św. Marka
Pojmanie Jezusa
E. I zaraz, gdy On jeszcze mówił, zjawił się Judasz, jeden z Dwunastu, a z nim zgraja z mieczami i kijami wysłana przez arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych. A zdrajca dał im taki znak: I. Ten, którego pocałuję, to On; chwyćcie Go i prowadźcie ostrożnie. E. Skoro tylko przyszedł, przystąpił do Jezusa i rzekł: I. Rabbi E. i pocałował Go. Tamci zaś rzucili się na Niego i pochwycili Go. A jeden z tych, którzy tam stali, dobył miecza, uderzył sługę najwyższego kapłana i odciął mu ucho.  A Jezus rzekł do nich: Wyszliście z mieczami i kijami, jak na zbójcę, żeby Mnie pochwycić. Codziennie nauczałem u was w świątyni, a nie pojmaliście Mnie. Ale Pisma muszą się wypełnić. E. Wtedy opuścili Go wszyscy i uciekli.
Jezus przed Piłatem
Zaraz wczesnym rankiem arcykapłani wraz ze starszymi i uczonymi w Piśmie i cała Wysoka Rada powzięli uchwałę. Kazali Jezusa związanego odprowadzić i wydali Go Piłatowi. Piłat zapytał Go: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Odpowiedział mu: ? Tak, Ja nim jestem. E. Arcykapłani zaś oskarżali Go o wiele rzeczy. Piłat ponownie Go zapytał: I. Nic nie odpowiadasz? Zważ, o jakie rzeczy Cię oskarżają. E. Lecz Jezus nic już nie odpowiedział, tak że Piłat się dziwił.
(...) Król wyśmiany
Żołnierze zaprowadzili Go na wewnętrzny dziedziniec, czyli pretorium, i zwołali całą kohortę. Ubrali Go w purpurę i uplótłszy wieniec z ciernia, włożyli Mu na głowę. I zaczęli Go pozdrawiać: T. Witaj, królu żydowski! E. Przy tym bili Go trzciną po głowie, pluli na Niego i, przyklękając, oddawali Mu hołd. A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego purpurę i włożyli na Niego własne Jego szaty.
Droga krzyżowa
Następnie wyprowadzili Go, aby Go ukrzyżować. (...) Ukrzyżow ali Go i rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy, co który miał zabrać. A była godzina trzecia, gdy Go ukrzyżowali.

Rozważanie ks. Radosława
Widzimy dzisiaj wyraźnie perspektywę męki i śmierci, ale także radości. Ta niedziela rozpoczyna Wielki Tydzień. Każdy dzień tego tygodnia będzie niezwykle ważny dla nas, którzy pragniemy podążać śladem Jezusa, Jego męki. Radosny wjazd do Jerozolimy zapowiada jednak odrzucenie. Trudno to zrozumieć, że tak szybko radośnie witający tłum zamieni się w złowrogą gromadę. A jednak Jezus jest tego całkowicie świadomy. Słyszymy proroctwo Izajasza, które można dzisiaj odnieść bezpośrednio do Jezusa. On rzeczywiście się nie cofa. Idzie drogą jako skazany na pobicie i zabicie. Ale jest posłany przez Boga, uzbrojony Jego mocą. Być gotowym na wszystko, a jednocześnie nie cofać się ani uciekać, wytrwać do końca, to nie doznać wstydu. Ważna jest tak ufność pokładana w Bogu.
Św. Paweł pisze do Filipian o tajemnicy uniżenia Jezusa. Może się ona wydawać zupełnie niepojęta i niezrozumiała w kontekście tego, kim był Jezus. Ale jego droga, droga uniżenia i śmierci i tego, że On „nie skorzystał ze sposobności”, prowadzi do zbawienia, do życia, które objawia się w jego posłuszeństwie i wielkiej miłości aż po śmierć. To najwyższa cena, jaką człowiek jest zdolny zapłacić. Dlatego właśnie Bóg go wywyższył. Jego imię staje się dla nas życiem, a zgięte kolana zadaniem dla nas, abyśmy w Nim, w Jezusie odnaleźli nasze wybawienie.
Dzisiaj słuchamy w skupieniu opisu Męki Pańskiej – tych wydarzeń, które otwierają obchody Wielkiego Tygodnia, szczególnie świętego Triduum Paschalnego. Będąc dzisiaj w Jerozolimie, w tę niedziele palmową, chcemy uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach zbawczych. I trzeba nam dzisiaj przyklęknąć przed Jezusem na początku jego męki, która szczególnie uobecni się w te wielkie dni. Nie uciekać, nie szukać wymówek, ale być tak realnie, normalnie i sercem. Kied y dzisiaj słyszymy o tej niesprawiedliwej okrutnej śmierci, to pamiętajmy, że to nasze grzechy sprawiły. Więc te dni mają stać się dla nas powrotem do Boga, z bezdroży naszej pychy, egoizmu i ślepoty. Spraw, Panie, abyśmy wiernie trwali przy Tobie.

 

ks. Radosław Góralski

Wyszukiwanie

Msze św.

Msze w dni powszednie
według rozkładu,

w niedzielę
o 8:00, 9:30 i 11:00

 

Wskazania duszpasterskie na Wielki Post 2015 r..pdf (82717)

Anioły

Widziałem
niebo otwarte
a w nim
aniołów miliony
wszyscy
odświętnie ubrani
szli trzymając
palmy w dłoni

Jeden rzekł do mnie:
chodź z nami
- dokąd
zapytałem onieśmielony

idziemy zanieść
kwiaty nadziei
białe szaty z palmami
tym wszystkim
którzy zginęli
tam gdzie słońce
wschodzi

 

...

Jestem zmęczony
nieustannym zmaganiem
z samym sobą
- ze swoim grzechem
brakuje mi cierpliwości
zrozumienia
że jestem cząstką wieczności
chciałbym pokoju w sercu
światła które pozwoli uwierzyć
że Bóg mnie kocha
takim jakim jestem
ale nie wiem
czy wytrzymam próbę czasu
jestem zmęczony
utrudzony wypatrywaniem
swojej MIŁOŚCI

A.D. 2007

 

Pomóż mi

Pomóż mi Boże
zamknąć w sobie
wszelkie pragnienia
abym Ci wierny był

pomóż iść na pustynię
język zakopać w piasku
żeby usechł bez wody
i zamilkł na zawsze

pomóż oczy zamknąć
w ciemnicy istnienia
niech zasną zmysły
wyobraźni i pożądliwości

pomóż mi Boże
stać się czystym

Kowel, maj 1996

 


br. Adrian Brzózka OFM