Poniedziałek 29 VIII - Męczeństwo św. Jana Chrzciciela

18.30 – za śp. Jana i Janinę Robakowskich oraz zm. z rodz.; Wojciecha i Stanisławę Otto; Jana i Stanisławę Robakowskich; Kazimierza Miesiąca i zm. Duchownych pracujących w naszej Parafii

__________________________________________________________________________

 

Wtorek 30 VIII

8.00 – za Parafian

 

__________________________________________________________________________

 

Środa 31 VIII

18.30 – 1) za śp. Patryka Potockiego (do k. r.); 2) za śp. Ewę Rapczyńską (do k. r.); 3) za śp. Stanisława Marchewkę – od żony z dziećmi (do k. r.); 4) za śp. Remigiusza Studzińskiego – od rodz. Rzepeckich z Mieszkowa; 5) za śp. Janusza Mikołajczuka – od rodz. Miśkiewiczów z Szypłowa; 6) za śp. Anielę Roguszczak – od Jolanty i Wojciecha Biskupskich z dziećmi z Wilkowyi; 7) za śp. Eugenię Ciesielską – od Kończalów z ul. Radlińskiej i Jarocińskiej; 8) za śp. Czesława Musielaka – od Marii Mikołajczuk i rodz. Grodzkich; 9) za śp. Michała Bugaja – od teścia Zygmunta Wiśniewskiego; 10) za śp. Hieronima Mieloszyk – od Romki i Przemka Franczaków z synami; 11) za śp. Janinę Pilarczyk – od wnuczki Pauliny z Oskarem; 12) za śp. Stefana Maćkowiaka – od Renaty Kozłowskiej, Weroniki i Tomasza Wróblewskich; 13) za śp. Kazimierza Szymenderę – od Teresy Frączak i rodz. Matuszczaków; 14) za śp. Czesławę Wardyńską – od rodz. Kaźmierczaków, Michalskich i Pięknych; 15) za śp. Jadwigę Marciniak – od kuzynki Władysławy z rodz.; 16) za śp. Piotra Seilera – od rodz. Sójkowów, Kowalików i Koczorowskich; 17) za śp. Halinę Musielak – od Marii Mikołajczuk, Grodzkich i Jelaków; 18) za śp. Teresę Pajek – od syna Adama z rodz.; 19) za śp. Janinę Janicką – od rodz. Janickich i Krajewskich; 20) za śp. Michała Ochowiaka – od Sławomira Nawrockiego z rodz.; 21) za śp. Adama Skorupskiego – od rodz. Wolskich z ul. Osieckiej; 22) za śp. Lucjana Hyży – od kolegi Roberta Flisa z rodz.; 23) za śp. Henryka Kaczmarskiego – od wnuczki Ireny z rodz.; 24) za śp. Bronisławę Borowiecką – od córki Elżbiety, od córki Anny z mężem i od syna Michała; 25) za śp. Mariannę Nawrot w 2 r. śm.; 26) za śp. Henrykę i Władysława Lisek oraz zm. z rodz.; 27) z prośbą o błogosł. Boże dla Mariusza i jego rodz.; 28) z prośbą o błogosł. Boże i dary Ducha Św. dla Mirosławy, Leszka, Ariela i Anety;

 

__________________________________________________________________________

 

Czwartek 01 IX - Bł. Bronisławy, dz.

8.00 – Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego

18.00 – za śp. Kazimierza Maćkowiaka (od siostry Grażyny z rodz.); za zm. rodziców: Helenę i Aleksego (w 5 r. śm.) Maćkowiak

__________________________________________________________________________

 

Piątek 02 IX

14.00 – Msza ślubna (Magdalena Macioszczyk i Krzysztof Mikołajczak)

16.00 – 1) w 77 r. ur. Stanisławy z prośbą o zdrowie i opiekę Bożą

2) za śp. Józefę i Michała Andrzejaków; Teodorę, Józefa i Jerzego Kołodziejczaków oraz zm. z rodz.

18.30 – z podz. i prośbą z ok. 18 r. ur. Julii i Daniela

__________________________________________________________________________

 

Sobota 03 IX - Św. Grzegorza Wielkiego pap. i dK

8.00 – Msza św. wynagradzająca Matce Bożej

18.30 – za śp. Leona Roszyka w 13 r. śm.

__________________________________________________________________________

 

Niedziela 04 IX - 23 Niedziela Zwykła

 

8.00 – za śp. Rozalię w 22 r. śm. i Leona Wojcieszaków, Janinę, Eugeniusza, Mariana i Stanisława Wojcieszaków; Mirosławę Talbierz; Irenę i Leona Zenker, zm. z rodz. Zenkerów, Wojcieszaków, Kaczmarskich i Cwojdzińskich

 

9.30 – za śp. Rozalię i Franciszka, Albina i Roberta Ignasiaków; Kubusia, Helenę, Wincentego i Romana Jańczaków; Marię i Zygmunta Różańskich; Dorotę Nagłą i Zygmunta Banaszaka

 

11.00 – 1) za śp. Stefanię i Franciszka Mutschke; Wojciecha i Katarzynę Mućke; Norberta Piotra Królaka; Teresę, Stanisława i Marka Płóciennik; Bogdana Raczyńskiego i zm. z rodz.

2) Msza św. dziękczynna z ok. Dożynek Parafialnych

__________________________________________________________________________

 

 

Treść intencji należy zweryfikować, ewentualną niezgodność zgłosić natychmiast ks. Prob.

 

XXII Niedziela Zwykła, rok C

 

28 sierpnia 2016 r.

Propozycja kontemplacji ewangelicznej według "lectio divina"

 

I. Lectio: Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

 

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie wybierali pierwsze miejsca. Tak mówił do nich: "Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: >Ustąp temu miejsca<; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce.
Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: >Przyjacielu, przesiądź się wyżej<; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony". Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: "Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych".

(Łk 14, 7-14)

 

II. Meditatio: Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?".

 

Długo czekał na to zaproszenie. Myślał, że się nie doczeka, że to miejsce, to towarzystwo jest nie dla niego. A przecież ostatnio tyle osiągnął. Jego kariera wyraźnie przyspieszyła i trudno było tego nie zauważyć. Zauważono. Ucieszył się, kiedy pewnego popołudnia przeglądając pocztę, zauważył wśród licznej korespondencji ozdobną kopertę z ręcznie wypisanym jego imieniem i nazwiskiem. W środku było długo oczekiwane zaproszenie.

 

Tego wieczoru był dużo, dużo przed czasem rozpoczęcia przyjęcia. Wprowadzony na salę szybko odnalazł swoją wizytówkę. Tu przeżył kolejne rozczarowanie. Wydawało mu się, że otrzymał miejsce na samym końcu, daleko od tych miejsc najważniejszych. Ogarnęła go złość. Najpierw chciał znaleźć wymówkę i opuścić przyjęcie. Ale szybko zrezygnował z tego pomysłu. Tyle przecież czekał, aby tu być. Wpadł na inny pomysł. Podmieni wizytówki, ustawiając swoją w miejscu - jego zdaniem - lepszym, ważniejszym. Z tego też zrezygnował i cierpliwie czekał na rozpoczęcie przyjęcia. Sala wypełniała się gośćmi. Większość z nich znał. Oni też go rozpoznawali. Podchodzili, witali się, gratulowali tego, co osiągnął. Było mu miło, bardzo miło. A wręcz osłupiał ze zdumienia, kiedy się okazało, że jego miejsce znajduje się przy najważniejszym stole, niedaleko miejsca gospodarza.

 

Oszczędź sobie tych nerwów, tego niecierpliwego oczekiwania. Zamiast czekać na zaproszenie, ty zapraszaj szczególnie tych z listy, którą w Ewangelii poleca Pan Jezus. Pamiętaj też o tym, że sam jesteś na liście zaproszonych na ucztę w niebie. Obyś się z tej listy sam nigdy nie wykreślił.

 

Nie chodzi o jakieś wystawne przyjęcie, ale na przykład zaproś swoich sąsiadów na porcję lodów, czy też kawę, herbatę z ciastkiem. Pomódl się za dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, pracowników oświaty rozpoczynających już niedługo nowy rok szkolny. O szczęśliwy powrót z wakacji dla jeszcze wypoczywających.

 

 

III Oratio: Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie - owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

 

Ojcem sierot i wdów opiekunem

jest Bóg w swym świętym mieszkaniu.

Bóg dom gotuje dla opuszczonych,

jeńców prowadzi ku lepszemu życiu...

(Ps 68,6-7)

 

IV Contemplatio: Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

 

Ty, dobry Boże, biednego ochraniasz

 

***

 

opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS

Centrum Formacji Duchowej - www.cfd.salwatorianie.pl

Wyszukiwanie

Msze św.

Msze w dni powszednie
według rozkładu,

w niedzielę
o 8:00, 9:30 i 11:00

 

Wskazania duszpasterskie na Wielki Post 2015 r..pdf (82717)

Anioły

Widziałem
niebo otwarte
a w nim
aniołów miliony
wszyscy
odświętnie ubrani
szli trzymając
palmy w dłoni

Jeden rzekł do mnie:
chodź z nami
- dokąd
zapytałem onieśmielony

idziemy zanieść
kwiaty nadziei
białe szaty z palmami
tym wszystkim
którzy zginęli
tam gdzie słońce
wschodzi

 

...

Jestem zmęczony
nieustannym zmaganiem
z samym sobą
- ze swoim grzechem
brakuje mi cierpliwości
zrozumienia
że jestem cząstką wieczności
chciałbym pokoju w sercu
światła które pozwoli uwierzyć
że Bóg mnie kocha
takim jakim jestem
ale nie wiem
czy wytrzymam próbę czasu
jestem zmęczony
utrudzony wypatrywaniem
swojej MIŁOŚCI

A.D. 2007

 

Pomóż mi

Pomóż mi Boże
zamknąć w sobie
wszelkie pragnienia
abym Ci wierny był

pomóż iść na pustynię
język zakopać w piasku
żeby usechł bez wody
i zamilkł na zawsze

pomóż oczy zamknąć
w ciemnicy istnienia
niech zasną zmysły
wyobraźni i pożądliwości

pomóż mi Boże
stać się czystym

Kowel, maj 1996

 


br. Adrian Brzózka OFM