INTENCJE MSZALNE

 

 

Niedziela 24 IX 25 Zwykła

 

8.00 – za Parafian

 

9.30 – za śp. Marię Gorażdża w 19 r. śm.; Marię Taszarek; Janinę Heleniak; Kamila i Artura Kuźniackiego; Roberta Muchę; Helenę Szostek; Bolesława Będzieszaka; zm. z rodz. Piętaków, Walczaków, Owczarczaków i Florkowskich oraz zm. Księży i Siostry zakonne posługujących w naszej Parafii

 

11.00 – za śp. Józefa Macioszczyka w 6 r. śm.; Marię i Józefa Macioszczyków; Zofię Aleksandrowicz; Joannę i Alfonsa Koterbów; Teresę i Henryka Muców oraz zm. z rodz.

 

___________________________________________

 

 

Poniedziałek 25 IX - Bł. Władysława z Gielniowa K.

18.30 – za śp. Zbigniewa Golińskiego – od córki Moniki z rodz.

__________________________________________________________________________

 

Wtorek 26 IX

8.00 – za śp. Bożenę Sobkowiak

__________________________________________________________________________

 

Środa 27 IX - Św. Wincentego à Paulo

18.30 – 1) z prośbą o błogosł. Boże i dary Ducha Św. dla Mirosławy, Leszka, Ariela i Anety; 2) z prośbą o ratunek małżeństwa Irka i Barbary oraz Leszka i Renaty, małżonków z Puszczykowa oraz o błogosł. Boże dla ich dzieci; 3) o zgodę i poszanowaniew rodzinie; 4) z prośbą o opiekę – Teresa; 5) o zdrowie dla Mateusza (do k. r.); 7) z podz. za otrzymane zdrowie i z prośbą o dalszą opiekę; 8) z prośbą o błogosł. Boże i zdrowie w posłudze kapłańskiej dla Księdza Zbigniewa; 9) z prośbą o pomoc w pracach wokół kościoła i wewnątrz świątyni, zwł. przy balaskach; w pracach na cmentarzu i przy probostwie; 10) z prośbą o ratunek małżeństwa; 11) z wdzięcznością za nieustanną opiekę i z prośbą o błogosł. Boże dla Małgorzaty i rodz.; 12) z prośbą o zdrowie dla Marleny i opiekę Matki Bożej nad całą rodz.; 13) z prośbą o zdrowie i opiekę Bożą dla Natalii i jej rodziców; 14) z prośbą o zdrowie i błogosl. Boże dla Celiny Bludnik oraz jej rodziców; 18) o uzdrowienie Jana z choroby nowotworowej; 19) o opiekę M. Bożej w czasie studiowania dla Róży i łaskę dobrego rozeznania drogi życiowej dla niej; 20) MB prosimy o Twoje wstawiennictwo przed Bogiem o światło i pomoc Ducha Świętego w podjęciu ważnej decyzji życiowej dla rodziców Ewy i Karola oraz o zdrowie i potrzebne łaski dla nich i ich dzieci Wiktora i Leopolda; 21)

 

==============

1) za śp. Patryka Potockiego (do k. r.); 2) za śp. Janusza Mikołajczuka – od Izabeli i Zbyszka Żaków z dziećmi z Rybnika; 3) za śp. Lucjana Hyży – od wychowawcy ze szkoły podstawowej Pauliny Grygiel; 4) za śp. Pawła Frąckowiaka – od rodz. Jankowskich z Osieckiej; 5) za śp. Pawła Musielę – od Adama Janickiego z rodz.; 6) za śp. Stanisławę Dobrowolską – od bratowej Heleny z rodz. Majusiaków i Misiarczyków z Osieka; 7) za śp. Janinę Sulejewską – od bratanicy Elizy z rodz.; 8) za śp. Wacława Suś – od Zakładu Meblowego Nakpol; 9) za śp. Mariana Gendaszek – od Selwiny Maciejewskiej i Szymkowiaków; 10) za śp. Marka Kuś – od rodz. Kubiaków; 11) za śp. Jana Izydorczyka – od Kubiaków z Radlina; 12) za śp. Ryszarda Banaszaka – od chrześniaczki Pauliny, bratowej Janiny; 13) za śp. Leona Marciniaka – od Agnieszki z rodz.; 14) za śp. Zbigniewa Golińskiego – od Wosińskich z Książa Wlkp.; 15) za śp. Rafała Mitschke – od Pawła Grygla z rodz.; 16) za śp. Zenona Rogozińskiego – od wnuczek Agaty, Weroniki i Żanety; 17) za śp. Urszulę Jarema – od Ireneusza Wielińskiego z rodz.; 18) za śp. Stanisława Andrzejczaka – od żony Janiny; 19) za śp. Mariannę Górską – od siostrzeńca Zbigniewa z żoną i dziećmi; 20) za śp. Stanisławę Drobińską – od rodz. Michalaków i Matuszczaków z Wolicy Pustej; 21) za śp. Stefanię Przybylską – od wnuka Dawida z rodz.; 22) za śp. Jarosława Wawrzyniaka – od Elżbiety i córki Martyny; 23) za śp. Danielę Szerle – od syna Albina z żoną i teściami; 24) za śp. Tadeusza Hornschuha – od rodz. Hałasów i Maćkowiaków; 25) za śp. Edwarda Musiela – od syna Zbigniewa z rodz.; 26) za śp. Marię Kołodziej – od siostry Krystyny z rodz. i siostrzenicy Anny z rodz.; 27) za śp. Władysława Koch – od rodz. Matuszczaków; 28) za śp. Anielę Roguszczak; 29) za śp. Ks. Stefana Duszę

__________________________________________________________________________

 

Czwartek 28 IX - Św. Wacława M.

18.30 – za śp. Łucję Siekacz – od wnuka Zygmunta z rodz.

__________________________________________________________________________

 

Piątek 29 IX - Św. Michała, Gabriela i Rafała, Arch. - święto

18.30 – za śp. Michała Ochowiaka i zm. z rodz.

__________________________________________________________________________

 

Sobota 30 IX - Św. Hieronima K. i DK

18.30 – za śp. Ryszarda w 30 r. śm., Zofię, Józefa i Grzegorza Genderków; Wawrzyna, Rozalię, Stanisławę, Władysława, Teodozję, Stanisława, Zbigniewa, Danutę i Macieja Sierszyńskich; Stanisława Krzywdę i Jana Marszałka

__________________________________________________________________________

 

Niedziela 01 X - 26 Zwykła

 

8.00 – za Parafian

 

9.30 – za śp. Remigiusza Studzińskiego i zm. z rodz.

 

11.00 – 1) za śp. Stanisławę Dobrowolską; Beatę Stamierowską; zm. z rodz. Dobrowolskich, Majusiaków i Budzyńskich oraz Księży Edwarda Rajskiego i Eugeniusza Woźniaka;

2) w 90 r. ur. Ireny z podz. za otrzymane łaski i z prośbą o dalszą opiekę i zdrowie dla Jubilatki i rodz.

 

__________________________________________________________________________

Treść intencji należy zweryfikować, ewentualną niezgodność zgłosić natychmiast ks. Prob.

 

Propozycja kontemplacji ewangelicznej według "lectio divina"

 

XXV Niedziela Zwykła, rok A

24 WRZEŚNIA 2017 r.

 

I. Lectio: Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

 

 

Bracia: Chrystus będzie uwielbiony w moim ciele: czy to przez życie, czy przez śmierć. Dla mnie bowiem żyć to Chrystus, a umrzeć to zysk. Jeśli bowiem żyć w ciele, to dla mnie owocna praca. Co mam wybrać? Nie umiem powiedzieć. Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść i być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, a pozostawać w ciele, to bardziej dla was konieczne. Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej.

(Flp 1,20c-24.27a)

 

 

II. Meditatio: Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?".

 

Apostoł Paweł zachęca adresatów listu, czyli Filipian, aby się sprawowali w sposób godny Ewangelii Chrystusowej. To zachęta skierowana także do nas, współczesnych uczniów Jezusa Chrystusa. Co zrobić, aby się zachowywać w sposób godny Ewangelii? Zapewne należy ją mieć, posiadać w swoim, osobistym księgozbiorze. Dalej, trzeba Ewangelię z półki brać, otwierać, czytać, nią się modlić, ją rozważać, szukając w niej inspiracji, natchnienia, motywacji do codziennego życia, do podejmowania życiowych wyborów, w tym skutecznego nawrócenia, poprawy, przemiany. Nie wystarczy nasza duma z tego, że mamy Ewangelię pięknie wydaną, w wielu egzemplarzach, różnych formatach, ale nade wszystko to niejako Ewangelia ma być dumna z nas, że nią i według niej żyjemy. A ostatecznie dumny ma być z nas Jezus Chrystus.

 

Czy ja w sercu noszę pragnienie, aby się sprawować w sposób godny Ewangelii Chrystusowej? Czy posiadam Ewangelię? Czy nie jest ona w moim osobistym księgozbiorze księgą martwą, wprawdzie dumnie stającą na półce, ale z niej nie braną, nie otwieraną, nie czytaną, nie przemodloną? Czy systematycznie czytam i modlę się Ewangelią, systematycznie czyli codziennie a nie tylko od święta i to jeszcze wielkiego? Czy wiele cytatów z Ewangelii znam na pamięć, są dla mnie inspiracją do tworzenia treści moich, osobistych aktów strzelistych? Czy nie praktykuję pewnego duchowego dziwactwa czyli, pragnę być wiernym Chrystusowi a jednocześnie daleko jestem od Jego Ewangelii, życia Ewangelią? Czy mam świadomość, że Ewangelia nie jest dla ludzi świętych, ale dla ludzi, którzy o tę świętość wpatrzeni w Chrystusa, pragną w życiu zawalczyć?

 

Jeżeli tego jeszcze nie czynię rozpocznę od dzisiaj systematyczną czyli codzienną lekturę Ewangelii. Dalszym krokiem będzie także codzienna modlitwa Ewangelią. Jeżeli to już praktykuję, to będę prosił o łaskę wierności tym praktykom do końca życia, o dar życia według Ewangelii.

 

 

III Oratio: Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie - owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

 

Pan jest łagodny i miłosierny,

nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.

Pan jest dobry dla wszystkich,

a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył...

(Ps 145,8-9)

 

IV Contemplatio: Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

 

Pan bliski wszystkim, którzy Go wzywają

 

***

 

 

opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS

Centrum Formacji Duchowej - www.cfd.salwatorianie.pl

Wyszukiwanie

Msze św.

Msze w dni powszednie
według rozkładu,

w niedzielę
o 8:00, 9:30 i 11:00

Anioły

Widziałem
niebo otwarte
a w nim
aniołów miliony
wszyscy
odświętnie ubrani
szli trzymając
palmy w dłoni

Jeden rzekł do mnie:
chodź z nami
- dokąd
zapytałem onieśmielony

idziemy zanieść
kwiaty nadziei
białe szaty z palmami
tym wszystkim
którzy zginęli
tam gdzie słońce
wschodzi

 

...

Jestem zmęczony
nieustannym zmaganiem
z samym sobą
- ze swoim grzechem
brakuje mi cierpliwości
zrozumienia
że jestem cząstką wieczności
chciałbym pokoju w sercu
światła które pozwoli uwierzyć
że Bóg mnie kocha
takim jakim jestem
ale nie wiem
czy wytrzymam próbę czasu
jestem zmęczony
utrudzony wypatrywaniem
swojej MIŁOŚCI

A.D. 2007

 

Pomóż mi

Pomóż mi Boże
zamknąć w sobie
wszelkie pragnienia
abym Ci wierny był

pomóż iść na pustynię
język zakopać w piasku
żeby usechł bez wody
i zamilkł na zawsze

pomóż oczy zamknąć
w ciemnicy istnienia
niech zasną zmysły
wyobraźni i pożądliwości

pomóż mi Boże
stać się czystym

Kowel, maj 1996

 


br. Adrian Brzózka OFM