Intencje Mszalne

 

24 listopada 2014 roku (Poniedziałek) wspomn. św. męczenników wietnamskich

18.30 - ++ Roman (w 11 r.śm.),Mieczysław, Zofia, Józef, Tadeusz Malinowscy, ++Rozalia, Józef, Mieczysław Chudak, ++ Maria, Florian Major, +Bożena Krajewska, +Stanisław Kuś, + Marek Głowacki,++ Anna, Stanisław Staszak, ++ z r. Malinowskich,Chudaków,Robaków,Kościelniaków,+ks.Edward.,+ks.Eugeniusz.

 

25 listopada 2014 roku (Wtorek)

Nie ma Mszy świętej

 

26 listopada 2014 roku (Środa)

18.30 zbiorowa z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z prośbą o zdrowie dla Wiktorii i dla Janusza, +Patryk Potocki, +Sylwester Wiśniewski (od Dariusza z żoną i dziećmi), +Marian Szymkowiak (od r. Cieślaków), +Jerzy Cypryan (od kuzynki Ireny i r. Matuszczaków z Komorza), +Irena Konarkowska (od wnuczki Magdaleny z r.), +Krzysztof Rosiejka (od r. Gościniaków z Radlina), +Paweł Bałoniak (od córki Jolanty z Arturem i synem), +Salomea Szkudlarek (od sąsiadów: Michalskich z babcią i r. Musielaków), +Bronisław Tłok (od Ryszarda Sykuły z żoną i dziećmi z Piekar Śąskich), +Marianna Nawrot (od Grażyny Nawrockiej z r. z Wolicy Pustej), +Henryk Węclewski (od r. Orchowskich z Góry), +Czesław Sobkowiak (od sąsiadów: Olejniczak, Łączniak i Rzepka), +Sylwester Chwiłkowski (od r. Krysztofiaków)…

 

27 listopada 2014 roku (Czwartek)

Nie ma Mszy świętej

 

28 listopada 2014 roku (Piątek)

18.30 - ++ Kazimiera, Teodor, Jan Wiśniewscy, ++ Gabriela, Adam Konior, ++ Halina, Marta, Kazimierz Mikołajczuk, wszyscy ++ z rodziny i znajomi, ++ siostry zakonne i księża prac. w naszej Parafii…

 

29 listopada 2014 roku (Sobota)

18.30 - + Adam Olejniczak (w 14 rocz. śmierci) i ++ z rodziny…

 

30 listopada 2014 roku (Niedziela 1 Adwentu)

 

8.00 - + Irena Paczkowska - w 1 r. śm. i ++z r.Krajewskich i Maciejewskich (int. od chrześniaczki Natalii)

 

9.30 - ++ Teofila, Edward, Petronela, Józef Kaczmarek, ++ Małgorzata, Jan Koterba, wszyscy ++ z rodziny, ++ Marianna, Stanisław, Emilia, Jerzy Krawczyk…

 

11.00 - ++ Bożena, Jan Budzyńscy, + Beata Stamierowska, ++ z r. Majusiaków i Dobrowolskich, ++ siostry zakonne i księża posługujący w naszej Parafii…

 

 

 

Treść intencji należy zweryfikować, ewentualną niezgodność zgłosić natychmiast ks. Prob.

 

Trzydziesta czwarta niedziela zwykła, 23 listopada
Uroczystość Chrystusa Króla

Christus Vincit, Christus Regnat, Christus Imperat
Ez 34, 11-12. 15-17; Ps 23; 1 Kor 15, 20-26. 28; Mt 25, 31-46
Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie; błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata.
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”.
Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragniony m i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? ”.
Król im odpowie: „Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom.
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście mnie”.
Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? ” Wtedy odpowie im: „Zaprawdę powiadam wam: Wszystko , czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili”. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».

Rozważanie ks. Radosława
Trzeba w tę ostatnią niedzielę roku liturgicznego dokonać ponownego wyboru wiary; wyboru, który oznacza powrót do istoty, sedna i źródła. Królowanie to władza i potęga, nie tylko symboliczna, ale realna. Dziś liturgia odsyła nas do Jezusa Chrystusa. Jego panowanie powinno się objawiać w naszym życiu, w naszych wyborach. To konkretne zadanie. Bóg przy pomocy proroka Ezechiela ukazuje wizję panowania, które jest czułą troską pasterza o owce. Karmienie, odnajdywanie zagubionych, obrona i opatrywanie ran to pasterskie zadanie, a więc konkretna służba, z którą wiąże się sprawiedliwość.Bóg zapowiada sąd, konkretny podział, weryfikację naszych czynów. Na ile służba Bogu jest darem, który potrafię przyjąć z wdzięcznością? Trzeba znaleźć się po stronie pasterza, po stronie dobra, po stronie Boga. To nie takie proste. Kiedy robimy rachunek sumienia, wyraźnie to widzimy.
Św. Pa weł głosi zmartwychwstanie – zwycięstwo Boga, które dokonuje się w Jezusie Chrystusie, a także przez Niego. To zwycięstwo jest królowaniem, pełnym mocy i najwyższym, bo królowaniem samego Boga ponad wszelką inną mocą i potęgą.
Dramat człowieka polega na tym, że Jezus nie panuje w jego sercu, życiu. Inne sprawy zaczynają przysłaniać to prawdziwe królowanie. Podobnie było w życiu Apostołów, którzy kochali Jezusa, ale ze szczerym podążaniem za Mistrzem łączyli niekiedy różne osobiste ambicje. Podobnie jest z nami. Wybieramy Jezusa, ale czy z miłości i bezinteresownie? Przecież miłość taka jest. Polega na umiejętności obdarowywania, ale także przyjmowania daru. Życie to dar, który wypływa z tajemnicy życia Jezusa, z Jego zmartwychwstania. „Trzeba bowiem, ażeby [Chrystus] królował”. Może więc tymi słowami należy się dzisiaj bardzo przejąć?
Gdy dostrzegamy bliźniego w potrzebie, często w ramach usprawiedliwienia mówimy: „Przecież to tylko człowiek, powinien być zaradny, powinien sam sobie poradzić, to jego problem i jego sprawa”. A dzisiaj Jezus mówi, że to także nasz problem, mój problem i moja sprawa. Nieżyjący poeta Edward Stachura napisał: „Bosi na ulicach świata / Nadzy na ulicach świata / Głodni na ulicach świata / Moja wina / Moja wina / Moja bardzo / wielka wina!”. Na końcu tego zdania jest na szczęście wykrzyknik, a nie znak zapytania.
Odpowiedź Jezusa na pytanie: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię…?” jest konkretna: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Można w niej zobaczyć pytanie o miłość albo o to, czy widzę i słyszę Boga, czy już zupełnie nie widzę niczego i nikogo.
Jest jedna droga na sąd, którą należy pójść, by znaleźć się po właściwej stronie. Tą drogą jest Bóg i Jego miłość, która sprawia, że możemy ujrzeć Jego twarz w twarzy człowieka. „Jeden z tych najmniejszych” – tak Jezus dzisiaj mówi o człowieku. Czy nie jest to klucz do zrozumienia Ewangelii, Dobrej Nowiny o królestwie Bożym? „Trzeba, aby królował” Jezus, Bóg. Ale do tego niezbędne są nasze serca uleczone z obojętności – choroby, z której trzeba się ciągle leczyć… miłością! To jest najlepsze lekarstwo!

ks. Radosław Góralski

Wyszukiwanie

Msze św.

Msze w dni powszednie
według rozkładu,

w niedzielę
o 8:00, 9:30 i 11:00

Anioły

Widziałem
niebo otwarte
a w nim
aniołów miliony
wszyscy
odświętnie ubrani
szli trzymając
palmy w dłoni

Jeden rzekł do mnie:
chodź z nami
- dokąd
zapytałem onieśmielony

idziemy zanieść
kwiaty nadziei
białe szaty z palmami
tym wszystkim
którzy zginęli
tam gdzie słońce
wschodzi

 

...

Jestem zmęczony
nieustannym zmaganiem
z samym sobą
- ze swoim grzechem
brakuje mi cierpliwości
zrozumienia
że jestem cząstką wieczności
chciałbym pokoju w sercu
światła które pozwoli uwierzyć
że Bóg mnie kocha
takim jakim jestem
ale nie wiem
czy wytrzymam próbę czasu
jestem zmęczony
utrudzony wypatrywaniem
swojej MIŁOŚCI

A.D. 2007

 

Pomóż mi

Pomóż mi Boże
zamknąć w sobie
wszelkie pragnienia
abym Ci wierny był

pomóż iść na pustynię
język zakopać w piasku
żeby usechł bez wody
i zamilkł na zawsze

pomóż oczy zamknąć
w ciemnicy istnienia
niech zasną zmysły
wyobraźni i pożądliwości

pomóż mi Boże
stać się czystym

Kowel, maj 1996

 


br. Adrian Brzózka OFM