INTENCJE MSZALNE

 

Niedziela 19 III 3 W. Postu

 

8.00 – za śp. Annę i Jana Wojaczyk; Krystynę, Aleksandra, Bogusława i Sławomira Jankowiak oraz wszystkich zm. z rodz. Wojaczyków i Jankowiaków

 

9.30 – za śp. Franciszka i Mariannę Rzepka; Franciszka, Rozalię, Albina i Roberta Ignasiak; Franciszka Wielińskiego; Kubusia Jańczaka; Dorotę Nagłą; Marię i Zygmunta Różańskich; Jana Majewskiego; Iwonę Gocką; Remigiusza, Helenę i Stanisława Studzińskich

 

11.00 – za śp. Józefę i Michała Andrzejak; Teodorę, Józefa i Jerzego Kołodziejczak; zm. z rodz. oraz Księży, którzy pracowali w naszej Parafii 

 

15.00 – Gorzkie Żale

____________________________________________

 

Poniedziałek 20 III Św. Józefa Oblubieńca NMP i Patrona Kościoła - uroczystość

8.00 – za śp. Marka Kuś – od Marii i Tomasza Snelów z rodz.

18.30 – za śp. Jana, Rafała, Mariannę i Franciszka Kosiorowskich; Antoniego i Antoninę Malinowskich; Antoniego, Mariannę, Teresę i Franciszka Kubiaków; Henrykę Wróblewską; Mirosławę Sójka i zm. z rodz.

_____________________________________

 

Wtorek 21 III

8.00 – za Parafian

_____________________________________

 

Środa 22 III

18.30 – 1) z prośbą o błogosł. Boże i dary Ducha Św. dla Mirosławy, Leszka, Ariela i Anety; 2) z prośbą o ratunek małżeństwa Irka i Barbary oraz Leszka i Renaty, małżonków z Puszczykowa oraz o błogosł. Boże dla ich dzieci; 3) o zgodę i poszanowanie w rodzinie; 4) z prośbą o błogosł. Boże dla naszej Ojczyzny; 5) z prośbą o uwolnienie od nałogu dla Teresy; 6) o zdrowie dla Mateusza (do k. r.); 7) z podz. za otrzymane zdrowie i z prośbą o dalszą opiekę; 8) z prośbą o błogosł. Boże i zdrowie w posłudze kapłańskiej dla Księży Zbigniewa i Aleksandra;

 

 

==============

1) za śp. Patryka Potockiego (do k. r.); 2) za śp. Janusza Mikołajczuka – od Magdaleny i Ireneusza Wielińskich z rodz; 3) za śp. Eugenię Ciesielską – od Doroty i Krzysztofa Seifert z Jarocina; 4) za śp. Kazimierza Szymenderę – od rodz. Nowaków z Osieka; 5) za śp. Czesławę Wardyńską – od rodzin Wawrzynkiewiczów i Woźniaków; 6) za śp. Michała Ochowiaka – od Kingi Kołodziej z rodz. z Jarocina; 7) za śp. Adama Skorupskiego – od córki Agnieszki z rodz.; 8) za śp. Lucjana Hyży – od żony z rodz.; 9) za śp. Bronisławę Borowiecką – od wnuczki Moniki z rodz.; 10) za śp. Bronisława Antoniewicza – od rodz. Baumann z Mieszkowa; 11) za śp. Pawła Frąckowiaka – od Firmy Pogrzebowej Jezierscy; 12) za śp. Pawła Musielę – od rodz. Miczke i Bożeny Franczak; 13) za śp. Stanisławę Dobrowolską – od rodz. Gejslerów z ul. Dworcowej; 14) za śp. Janinę Sulejewską – od syna Krzysztofa z żoną; 15) za śp. Wacława Suś – od żony z dziećmi; 16) za Mariana Gendaszek – od chrześniaczki Ani z rodz.; 17) za śp. Marka Kuś – od mamy; 18) za śp. Kazimierza Szymendera w 1 r. śm. – od żony, córki i synów z rodzinami; 19) za śp. Kazimierza Bursztynowicza – od Doroty Jańczak z rodz.

_____________________________________

 

Czwartek 23 III

18.30 – z prośbą o potrzebne łaski i opiekę Boża dla Małgorzaty Baumann z ok. 1 ur. oraz o zdrowie dla Mateusza

_____________________________________

 

Piątek 24 III

18.30 – z podz. P. Bogu za podejmowane duchowe adopcje i z prośbą o rozwój tego dzieła w par. Mieszków i w całej Polsce

_____________________________________

 

Sobota 25 III Zwiastowanie Pańskie - uroczystość

8.00 – za Parafian

16.00 – podziękowanie P. Bogu i Matce Najśw. za wspólne przeżycie 50 lat Alfredy i Tadeusza Szukalskich z rodz. oraz prośba o błogosł. na dalsze lata

18.30 – za śp. Czesławę Wardyńską w 1 r. śm.

 

_____________________________________

 

Niedziela 26 III 4 Wielkiego Postu

 

8.00 – za Parafian

 

9.30 – za śp. Marię Seiler; Mariannę, Juliana, Józefa i Bernarda Seilerów; zm. z rodz. Seilerów i Hałasów

 

11.00 – za śp. Norberta Królaka i Henrykę Nowak

 

15.00 – Gorzkie Żale

_____________________________________

 

Treść intencji należy zweryfikować, ewentualną niezgodność zgłosić natychmiast ks. Prob.

 

III Niedziela Wielkiego Postu, rok A

Propozycja kontemplacji ewangelicznej wg Lectio Divina

19 marca 2017 r.

 


I  Lectio:

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.Jezus przybył do miasta samarytańskiego zwanego Sychar, w pobliżu pola, które dał Jakub synowi swemu, Józefowi. Było tam źródło Jakuba. Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy źródle. Było to około szóstej godziny. Wówczas nadeszła kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: Jego uczniowie bowiem udali się przedtem do miasta, by zakupić żywności. Na to rzekła do Niego Samarytanka: Żydzi bowiem i Samarytanie unikają się nawzajem. Jezus odpowiedział jej na to: .

Powiedziała do Niego kobieta: . Rzekła do Niego kobieta: pragnęła i nie przychodziła tu czerpać. Widzę, że jesteś prorokiem. Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga>. Odpowiedział jej Jezus: . Rzekła do Niego kobieta: . Powiedział do niej Jezus: . Wielu Samarytan z owego miasta zaczęło w Niego wierzyć dzięki słowu kobiety. Kiedy więc Samarytanie przybyli do Niego, prosili Go, aby u nich został. Pozostał tam zatem dwa dni. I o wiele więcej ich uwierzyło dzięki Jego słowu, a do tej kobiety mówili: .

(J 4,5-15.19b-26.39a.40-42)

 

II  Meditatio:

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?"


Jezus zmęczony drogą… Skąd to zmęczenie naszego Pana? Poszukiwanie zagubionego człowieka „męczy” nawet samego Boga, zwłaszcza kiedy przyjął ludzką naturę i jej ograniczenia. On potrzebuje, aby odpocząć, odsapnąć, zaczerpnąć tchu. Potrzebują tego nie tylko zmęczone nogi, ale i umęczone Boże Serce. W tej perspektywie nie mogę się dziwić swemu zmęczeniu i potrzebie odpoczynku, kiedy to ja szukam Boga, którego zgubiłem. Ale nie może to być zbyt długi odpoczynek, bo mogę się rozleniwić i zaniechać poszukiwań.

…Siedział sobie przy źródle. To jedno z lepszych miejsc, aby odpocząć. Tu też można liczyć na łyk orzeźwiającej źródlanej wody. Ale ten, który siedział przy studni, sam był źródłem i to przez duże „Ź”. Samarytanka, która za chwilę się tam pojawi, będzie miała szansę zaczerpnąć z obu. Ja też mam szansę i to codziennie czerpać wodę z kranu i tę, którą daje mi Pan. To już wiem, że niewykorzystane szanse się mszczą. Ja wykorzystuję!

Było to około szóstej godziny. Czyli nasza godzina dwunasta w południe. Upał, skwar w najlepsze. Człowiek marzy, aby znaleźć trochę cienia i coś na ugaszenie pragnienia. Na to liczył Jezus. Południe w przestrzeni duchowej to obraz kiedy atakuje demon południa, demon apatii, zniechęcenia, czyli acedii. Tu cień i łyk wody nie wystarczą. Tu potrzebna jest woda ze Źródła, którym jest Serce Pana, tu trzeba się schronić w cieniu - jak mówi psalmista - Jego skrzydeł.    

Wówczas nadeszła kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody. Wody potrzebnej do życia. Nadeszła o nie najlepszej porze, ale jak wiemy z dalszej części nie cieszyła się najlepszą reputacją w mieście. To nie jest przyjemne czerpać wodę będąc na językach i w krzywym ogniu nieprzychylnych spojrzeń. W upale, ale za to sama ze swoją reputacją. W tym przypadku był jeszcze ktoś. Okazało się, że Żyd, którego spotkała przy studni spoglądał na nią przyjaźnie. Wypowiedział też słowa, które nie raniły choć prowokowały. Podjęła dialog. Ja też potrzebuję wody, aby żyć. Dobre słowo też by się przydało. Różnie wygląda moja reputacja. Jezus ma wodę i słowo, których potrzebuję. A z moją reputacją, nawet tą nienajlepszą, zawsze sobie poradzi.

Jezus rzekł do niej:   Jezus nie odpoczywa. On dalej pracuje, dalej szuka zagubionego życiowo człowieka. Najpierw prosi Samarytankę o łyk wody. Potem poprosi ją, choć może nie wprost, o dostęp do jej serca i zaproponuje wodę żywą, która oczyszcza i umacnia. Propozycja zostaje przyjęta. W życiu Samarytanki rozpocznie się czas przemiany. Co mi pozostaje: czerpać, pić, zmieniać się i żyć.

Pomodlę się za tych, którzy czerpią wodę do ugaszenia pragnienia w swej duszy z przeróżnych kałuż, aby powrócili do Źródła wody żywej, do Jezusa.III  Oratio:

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:


Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu,
wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia.
Stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem,
radośnie śpiewajmy Mu pieśni...
(Ps 33,20.22)

IV  Contemplatio:

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:


Kiedy Bóg mówi, nie gardź Jego słowem


***
 

     

      opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej,

pobrano w serwisu katolik.pl

Wyszukiwanie

Msze św.

Msze w dni powszednie
według rozkładu,

w niedzielę
o 8:00, 9:30 i 11:00

Anioły

Widziałem
niebo otwarte
a w nim
aniołów miliony
wszyscy
odświętnie ubrani
szli trzymając
palmy w dłoni

Jeden rzekł do mnie:
chodź z nami
- dokąd
zapytałem onieśmielony

idziemy zanieść
kwiaty nadziei
białe szaty z palmami
tym wszystkim
którzy zginęli
tam gdzie słońce
wschodzi

 

...

Jestem zmęczony
nieustannym zmaganiem
z samym sobą
- ze swoim grzechem
brakuje mi cierpliwości
zrozumienia
że jestem cząstką wieczności
chciałbym pokoju w sercu
światła które pozwoli uwierzyć
że Bóg mnie kocha
takim jakim jestem
ale nie wiem
czy wytrzymam próbę czasu
jestem zmęczony
utrudzony wypatrywaniem
swojej MIŁOŚCI

A.D. 2007

 

Pomóż mi

Pomóż mi Boże
zamknąć w sobie
wszelkie pragnienia
abym Ci wierny był

pomóż iść na pustynię
język zakopać w piasku
żeby usechł bez wody
i zamilkł na zawsze

pomóż oczy zamknąć
w ciemnicy istnienia
niech zasną zmysły
wyobraźni i pożądliwości

pomóż mi Boże
stać się czystym

Kowel, maj 1996

 


br. Adrian Brzózka OFM