Intencje Mszalne

20 października 2014 roku(Poniedziałek) wspomn.św. Jana Kantego, kapł.

18.30 - + Tadeusz Malinowski (w 18 rocz. śm.), ++ Weronika, Stanisław (w 21 rocz. śm.), Aniela, Seweryn Andrzejczak, + Marek Głowacki, ++ z r. Malinowskich i Głowackich…

 

21 października 2014 roku (Wtorek)

Nie ma Mszy św. Różaniec tylko o 17.00

 

3.30 – wyjazd pielgrzymki do Niepokalanowa i Warszawy…

 

22 października 2014 roku (Środa) wspomn. św. Jana Pawła II, pap.…

18.30 zbiorowa z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z prośbą o zdrowie dla Wiktorii i dla Janusza, ++Władysława Wawrzyniak i Jerzy Cypryan i wszyscy ++ emeryci i renciści (od Koła nr 14 z Mieszkowa), ++Barbara (w 30 r.śm.), Feliks (w 4 r.śm.) Markiewicz, ++Mariusza,Jan Pieszałka, +Patryk Potocki, +Tomasz Moszyk (od Joanny i Marcina Jaworskich), +Alodia Mańczak (z ok.Im.), +Marianna Krawczyk (od Ireny Koterby), +Jerzy Kwiatkowski (w 1 r.śm.), +Stefania Mutschke (od Doroty i Antoniego Kidów ze Stramnic), +Kazimiera Roguszczak (od wnuka Michała z r.), +Marian Szymkowiak (od r.Jelaków z ul.Osieckiej), +Irena Konarkowska (od opiekunek Marii i Małgorzaty), +Krzysztof Rosiejka (od kolegi Bogdana Wawrzynkiewicza z żoną i córkami), +Paweł Bałoniak (od pracowników Zakł. Budowlanego z Wolicy Pustej), +Salomea Szkudlarek (od Teresy Beceli z Chociczy), +Bronisław Tłok (od Łukasza Kwiatkowskiego z synami z Wolicy Pustej), +Marianna Nawrot (od Jarosława Gmerka z Elą i dziećmi), +Henryk Węclewski (od sąsiadów Konarkowskich z Wolicy Pustej)

 

23 października 2014 r. (Czwartek)

18.30 - + Dawid Zaworski, ++ Anna, Wiktor Nitzke (w 2 r.śm.),, ++ Anna, Franciszek Zenker, ++ Franciszka, Stanisław, Florian Zaworski, ++ z r. Nitzkich, Zaworskich i Zenkrów…

 

24 października 2014 roku (Piątek)

18.30 - ++ Jan (w r.śm.), Maria, Stanisław Ciesielscy, ++Pelagia, Walenty Kubiak, ++ Krystyna, Kazimiera, Zenon Koteccy, ++Janina, Stanisław Okuliccy, +Andrzej Siemianowski, +Zofia Filipiak, wszyscy ++ z rodz., ++siostry zakonne i księża prac. w naszej Parafii, ++nauczyciele i znajomi.

 

25 października 2014 roku (Sobota)

15.00 - z podziękowaniem… i prośbą… w 45 rocznicę ślubu Heleny i Ludwika…

16.00 - z podziękowaniem… i prośbą… w 50 rocznicę ślubu Czesławy i Antoniego…

18.30 - z podziękowaniem… i prośbą… w 40 rocznicę ślubu Bogumiły i Stanisława…

 

26 października 2014 roku (Niedziela 30 Zwykła)

 

8.00 - ++ Irena, Franciszek, Władysław Żelek, + Łucja Wojtkiewicz, ++ Mieczysława, Franciszek Grzybek, ++ z r. Żelków, Grzybków, Waissów i Jurewiczów…

 

9.30 - z podz. za szcz. operację i z prośbą o dalszą opiekę, błog. i zdrowie dla męża i całej rodziny, ++ rodzice i teściowie: Helena, Stanisław Oleszak, Cecylia, Antoni Grygiel…

 

11.00 - + Czesława Domin (w 3 r.śm.),++z r.Dominów,++Anna,Elżbieta,Jan Marzyńscy /roczek: Adrian

 

Treść intencji należy zweryfikować, ewentualną niezgodność zgłosić natychmiast ks. Prob.

 

XXIX niedziela zwykła, 19 października 2014 r.

Iz 45, 1. 4-6; Ps 96; 1 Tes 1, 1-5b; Mt 22, 15-21

Ja jestem Pan, i nie ma innego

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?»
Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

Rozważanie ks. Radosława
Bóg wybiera perskiego króla Cyrusa jako pomazańca, wybrańca, aby posłużyć się nim niemal jak narzędziem i zapewnić wolność Izraelitom. W tym wyborze oczywiście człowiek zostaje obdarowany łaską Boga. Ciekawe jest stwierdzenie: „Chociaż Mnie nie znałeś”. Jest to zapowiedź Bożego działania, które dokonuje się w życiu konkretnego człowieka. On, Pan historii, otwiera podwoje, wyprowadza na wolność, obdarza łaską. I dlatego Izajasz zaświadcza o Nim: „I nie ma innego [Pana]”.
Słowa św. Pawła są dziękczynieniem Bogu za wiarę Tesaloniczan, za ten Kościół, tę wspólnotę, która jest Boża, ale jej członkami są żywi ludzi, których wiara to trud miłości i wytrwała nadzieja w Jezusie. Wiara, nadzieja i miłość jako dzieło, trud i wytrwałość. Porządek Boży i ludzki. Bóg zaprasza do życia cnotami. Odpowiedź człowieka na to zaproszenie to konkretne zadanie, stąd tr ud i wytrwałość. I to wszystko w Bogu, w Jezusie Chrystusie.
Jakże istotne jest także wybranie, którego Paweł jest świadkiem. Trud głoszenia słowa to ludzki trud, lecz dokonujący się „przez moc i przez Ducha Świętego, z wielką siłą przekonania”. Każde ludzkie działanie jest odpowiedzią na Bożą łaskę. To właśnie prowadzi także do pokoju, stąd to niezwykłe życzenie: „Łaska wam i pokój!”.
Czasem trzeba dokonać bardzo wyraźnego wyboru. Pan Jezus, któremu zadano pytanie o podatek, zostaje postawiony nad przepaścią. Wydaje się, że to pytanie pułapka, ponieważ każda z możliwych odpowiedzi oznacza wystąpienie przeciwko komuś. A jednak Jezus nie występuje ani przeciwko Bogu, ani przeciwko człowiekowi. Jednocześnie pokazuje, że te dwie rzeczywistości – Boża i ludzka – się nie wykluczają, ale wręcz przenikają. Oczywiście potrzebna jest, a nawet konieczna odpowiednia hierarchia wartości i sprawiedliwość, w sensie „oddania tego, co się komuś słusznie należy”. Niestety w naszym życiu te proporcje się gubią i często jest tak, że Bogu prawie nic, a światu i życiu wszystko. To prowadzi do duchowej pustki, choroby albo ludzkiej tragedii. Wybór Boga oznacza zwycięstwo. I o tym nam dziś Pan Jezus przypomina. Nie wolno nam zapomnieć!
 

ks. Radosław Góralski

Wyszukiwanie

Msze św.

Msze w dni powszednie
według rozkładu,

w niedzielę
o 8:00, 9:30 i 11:00