Intencje Mszalne

 

16 listopada 2014 roku (Niedziela 33 Zwykła)

 

8.00 - ++ Krystyna, Leon Środa, +Janina Sokół, ++ Marian, Wiktoria, Piotr Środa, + Maria, Stefan Miklaszewscy, + Bogumiła Jaworska, + ks.Edward, + ks.Eugeniusz…

 

9.30 - ++ Maria, Zofia, Czesław Dutkiewicz, ++ Agnieszka, Józefa, Marcin, Kazimierz, Feliks Janaszak, ++ Józefa, Franciszek, Czesław Kurzawa, + Maria Stasik i ++z r. Stasików…

 

11.00 - + Antoni Hybiak, ++ Marta, Józef Szeps, + Stefan Koterba, + Kubuś Jańczak, ++ Stanisława, Feliks Klinowscy, ++ z r. Szepsów, Hybiaków, ++ siostry zak. i ks. prac. w naszej Parafii…

 

 

17 listopada 2014 roku (Poniedziałek) wspomn. św. Elżbiety Węg., zak.

18.30 - + Hieronim Orzechowski (int. od Ali Rodziak z r. Kołacina, Jarka Jaworskiego z r. z Krzykos i Pawła Jaworskiego z r. z Mieszkowa)

 

18 listopada 2014 roku (Wtorek) wspomn. błg. Karoliny Kózkównej, dz. i m.

7.00 - + Paweł Bałoniak (int. od współpracowników z Działu Budowlanego i Działu Energetycznego Warsztatu Mechanicznego)…

 

19 listopada 2014 roku (Środa) wspomn. błg. Salomei, zak..

18.30 - zbiorowa z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z prośbą o zdrowie dla Wiktorii i dla Janusza, ++Stanisława, Aleksy, Anna, Ignacy Świdurscy, ++Józefa, Jan Węclewscy, ++Maria, Wincenty Frąckowiak, +Patryk Potocki, +Pelagia Gmerek (w 1 r.śm.), +Sylwester Wiśniewski (od Honoraty Kwiatkowskiej), +Marian Szymkowiak (od Natalii i Marcina Michalaków z synami), +Jerzy Cypryan (od r. Mikołajczuków i Grodzkich), +Irena Konarkowska (od kuzynki Zofii z dziećmi), +Krzysztof Rosiejka (od r. Malinowskich, Wejmanów i Kubiaków), +Paweł Bałoniak (od córki Elżbiety z Jarkiem i dziećmi), +Salomea Szkudlarek (od sąsiadów: Szukalskich z babcią, Miklaszewskich i Krupów), +Bronisław Tłok (od r. Gmerków i Kantorskich z Wolicy Pustej), +Marianna Nawrot (od Emilii Bałoniak), +Henryk Węclewski (od Błaszczyków z r. z Wolicy Pustej), +Czesław Sobkowiak (od brata Władysława z r.), +Sylwester Chwiłkowski (od r. Chwiłkowskich z Szczodrzejewa)

 

20 listopada 2014 roku (Czwartek) wspomn. św. Rafała Kalinowskiego, kapł.

18.30 - ++ Cecylia (w 16 r.ś.), Franciszek, Paweł Wieruszewscy, ++Mirosław, Kazimiera, Antoni Grzesiek, ++z r.

 

21 listopada 2014 roku (Piątek) wspomn. Ofiarowania NMP...

18.30 - z podziękowaniem… i prośbą… w 18 rocznicę urodzin Angeliki…

 

22 listopada 2014 roku (Sobota) wspomn. Cecylii, dz. i m.

15.00 - z podziękowaniem… i prośbą… w 40 rocznicę ślubu Doroty i Mirosława…

16.00 - Msza św. chrzcielna: Adam…

17.00 - z podziękowaniem… i prośbą… w 18 rocznicę urodzin Agnieszki…

18.30 - z podziękowaniem… i prośbą… w 30 rocznicę ślubu Mirosławy i Józefa…

 

 

23 listopada 2014 roku (Niedziela 34 Zw., Chr.Króla Wszechświata)

 

8.00 - + Jan Roguszczak, ++z r. Roguszczaków, ++ Wiktoria, Maciej Wielińscy, ++ Stanisława, Wojciech Nagły, ++ Maria, Ignacy Gendaszek, ++ Edward, Mieczysław, Danuta, Jan Grygiel, ++ z r. Śliwków, ++ siostry zakonne i księża posługujący w naszej Parafii…

 

9.30 - +Czesław Eug. Halek, (w r.śm.) i ++z r., ++Helena (w r.śm.), Zygmunt Rybka, ++Stefania, Anna, Leon i ++ z r.Seilerów, +Mirosława Sójka, ++z r.Cepa, ++Tomasz, Kazimierz Chmielewski…

 

11.00 - +Bronisław Koterba (w 25 r.śm.), ++Marta, Stefan Sroczyńscy, ++Wiesława, Stanisław Sobczak, +Stefan Królak, ++Jadwiga, Antoni Koterba, ++z r.Sroczyńskich i Koterbów, ++ks.Edward, + ks.Eugeniusz

 

 

 

 

Treść intencji należy zweryfikować, ewentualną niezgodność zgłosić natychmiast ks. Prob.

 

Trzydziesta trzecia niedziela zwykła, 16 listopada

Prz 31, 10-13. 19-20. 30-31; Ps 128; 1 Tes 5, 1-6; J 15, 4. 5b; Mt 25, 14-30

Sługo dobry i wierny, byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię!

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:
«Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.
Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.
Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma ci ę postawię: wejdź do radości twego pana”.
Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię; wejdź do radości twego pana”.
Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność”.
Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz w ciemności; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”».

Rozważanie ks. Radosława
Powoli zbliżamy się do końca roku liturgicznego, stąd w tekstach liturgii słowa pojawia się zachęta do refleksji nad życiem, do zrobienia podsumowania i udzielenia odpowiedzi na pytanie, co zyskaliśmy, a co utraciliśmy czy zmarnowaliśmy.
Księga Przysłów ukazuje ideał kobiety – jej zatroskanie o życie, o sprawy tego świata, ale nie tylko, także troskę o ubogich i potrzebujących, jej zdolność do patrzenia dalej i dostrzegania więcej przede wszystkich sercem. Kobieta staje się nie tylko ozdobą domu, ale gwarancją ciepła i miłości, a więc tego, co najważniejsze. Delikatność i subtelność, ciepło i troska, miłość i odpowiedzialność, zdolność niesienia pomocy, a także mądrość, która przejawia się Bożą bojaźnią – za to właśnie należy chwalić kobiety, a nie za piękno, które bywa zgubne, marne i kłamliwe.
Święty Paweł przestrzega przed podążaniem za złud ą i pozorami, przed ludzką kalkulacją, stawianiem pytań „gdzie?” i „kiedy?”. Dzień Pański przyjdzie nagle, niespodziewanie, dlatego nieistotne zdaje się pytanie „kiedy?”. Życie w Bogu – w świetle wiary, Bożej łaski – czyni człowieka zawsze i wszędzie przygotowanym, więc niczego i nikogo nie trzeba się lękać. Sen, przed którym ostrzega św. Paweł, to postawa braku czuwania, a nawet braku gotowości na spotkanie z Panem.
Kolejne pytanie – tym razem o talenty, czyli o to, co otrzymaliśmy, co zrobiliśmy lub robimy z darem od Boga. Nie wolno ciągle narzekać i tęsknić za tym, czego nie mamy i mieć nie będziemy! Na takim czekaniu i narzekaniu można stracić życie. To by była największa przegrana. Tutaj nie ma na co czekać, trzeba się wziąć do pracy, bo na pewno każdy z nas otrzymał tyle, ile potrzeba, co do tego nie można mieć wątpliwości. Słyszymy w tej Ewangelii, że talenty były rozdane „każdemu według jego zd olności”. Każdy otrzymał sprawiedliwie, tyle, ile był w stanie przyjąć, czyli każdemu zostało przyznane wszystko i najwięcej. Oczywiście otrzymanie talentów oznacza bardzo konkretne zadanie, z którym wiąże się ryzyko, ale ono zawsze wkalkulowane jest w wiarę. Najgorsza jest bierność, siedzenie z założonymi rękami. Często słyszę słowa: „Co ja mogę zrobić? Co mogę poradzić?”. Pojawiają się pytania: „Co z tym jednym talentem? Czy to rzeczywiście za mało? Czy ten talent, będący przejawem hojności Pana Boga, nic nie znaczy, więc należy go zakopać?”. Żadnego daru nie wolno zakopywać! To oznacza odrzucenie Bożego daru, odepchnięcie ręki Pana Boga wyciągniętej w moim kierunku. Czy mogę sobie na to pozwolić? Zdecydowanie nie! Bo zbyt wielka jest to strata, utrata wszystkiego, a przede wszystkim daru Boga. To największe bankructwo, a przy tym także dezercja, której wyrazem jest nieposłuszeństwo. Chroń nas, Panie, przed du chową ślepotą, która nie pozwala zobaczyć Twojej hojnej dobroci i miłości!

ks. Radosław Góralski

Wyszukiwanie

Msze św.

Msze w dni powszednie
według rozkładu,

w niedzielę
o 8:00, 9:30 i 11:00

Anioły

Widziałem
niebo otwarte
a w nim
aniołów miliony
wszyscy
odświętnie ubrani
szli trzymając
palmy w dłoni

Jeden rzekł do mnie:
chodź z nami
- dokąd
zapytałem onieśmielony

idziemy zanieść
kwiaty nadziei
białe szaty z palmami
tym wszystkim
którzy zginęli
tam gdzie słońce
wschodzi

 

...

Jestem zmęczony
nieustannym zmaganiem
z samym sobą
- ze swoim grzechem
brakuje mi cierpliwości
zrozumienia
że jestem cząstką wieczności
chciałbym pokoju w sercu
światła które pozwoli uwierzyć
że Bóg mnie kocha
takim jakim jestem
ale nie wiem
czy wytrzymam próbę czasu
jestem zmęczony
utrudzony wypatrywaniem
swojej MIŁOŚCI

A.D. 2007

 

Pomóż mi

Pomóż mi Boże
zamknąć w sobie
wszelkie pragnienia
abym Ci wierny był

pomóż iść na pustynię
język zakopać w piasku
żeby usechł bez wody
i zamilkł na zawsze

pomóż oczy zamknąć
w ciemnicy istnienia
niech zasną zmysły
wyobraźni i pożądliwości

pomóż mi Boże
stać się czystym

Kowel, maj 1996

 


br. Adrian Brzózka OFM