RENOWACJA I NAPRAWA ORGAN

W KOŚCIELE PARAFIALNYM

W MIESZKOWIE

Od miesiąca listopada 2011 roku rozpoczął się trudny i pracochłonny proces naprawy i renowacji niesprawnego i nieczynnego instrumentu organowego. Instrument ten został zbudowany przez braci Walter z Góry Śląskiej w roku 1894. Z wywiadu wiadomo że instrument nie działał od około 20-25 lat. Jest to instrument siedmio głosowy o pneumatycznej trakturze gry to znaczy że wszystkie części i mechanizmy w instrumencie poruszane są za pomocą sprężonego powietrza.

Naprawa przeprowadzona była w kilku etapach , było to podyktowane warunkami temperaturowymi , wilgotnością powietrza oraz koniecznością wykonania prac w warsztacie wyposażonym we właściwe maszyny i urządzenia.

ETAP 1.

Rozmontowanie instrumentu: wyjęcie wszystkich 375 piszczałek (największa piszczałka drewniana mierzy ok 3m natomiast najmniejsza cynowa ok 1,5cm), demontaż mechanizmu traktury, demontaż miecha klinowego który był używany do ręcznego pompowania powietrza, wyjęcie manuału i pedału ( klawiatura ręczna i nożna).

Konserwacja całej szafy organowej preparatem na różnego rodzaju drewno jady i szkodniki .

Naprawa i konserwacja piszczałek drewnianych, konserwacja i impregnacja zniszczonych głosów. Wykonanie wylewki betonowej we wnętrzu organ pod dmuchawę, wykonanie obudowy organ zabezpieczającej przed zmianami atmosferycznymi.

ETAP 2.

Montaż profesjonalnej dmuchawy powietrza. Dmuchawa renomowanej włoskiej firmy Daminato.

Jest to nowoczesna dmuchawa z cichobieżnym silnikiem o bardzo małych rozmiarach , dlatego została zamontowana pod głównym miechem w środku instrumentu ( co zabezpiecza instrument przed zasilaniem go powietrzem o innej temperaturze i wilgotności niż panująca w kościele.

Naprawa miecha i kanałów wiatrowych, uszczelnienie i wymiana zaworów skórkowych.

ETAP 3.

Naprawy wykonane w warsztacie to: renowacja całkowita klawiatury nożnej, wymiana sprężyn, podkładów z filcu i skóry, renowacja klawiatury ręcznej, czyszczenie i polerowanie, wymiana mechanizmu sprężynowego na inny bardziej wydajny, wymiana zaworków skórkowych, wykonanie nowego mechanizmu mieszkowego pedału, wykonanie dwóch nowych przekaźników powietrza dla sekcji manuału oraz mechanizmu włączania rejestrów. Wymiana zaworów ze skóry naturalnej odpowiadających za włącznie poszczególnych piszczałek oraz renowacja kanalików doprowadzających do nich powietrze.

ETAP 4.

Składanie instrumentu: wymiana popękanych przewodów powietrznych na nowe, złożenie traktury pneumatycznej, uszczelnienie instrumentu, sprawdzenie i wyregulowanie ciśnienia roboczego na poziomie 80 mm SW

ETAP 5.

Intonacja , regulacja głośności, barwy dźwięku piszczałek. Strojenie instrumentu .

ETAP 6.

Odrestaurowanie kontuaru, zainstalowanie dodatkowego oświetlenia pulpitu i klawiatury nożnej.

Kompleksowe sprawdzenie szczelności, stroju i sprawności części elektrycznej.

ZAKOŃCZENIE REMONTU

Remont organów zdjęcia